LV
RU
EN
 
 
Sestdiena, 24. februāris 2:19
Aktualitātes izglītībā RSS
Vecāku skoliņas nodarbība "Stājas ietekme uz bērna veselību" ( 8. novembris 15:37 ) drukāt
PII "Vecauce” 31. oktobrī notika Vecāku skoliņas nodarbība "Stājas ietekme uz bērna veselību”, kas tika organizēta Eiropas Sociālā fonda finansētā projekta “Auces novada iedzīvotāju iesaistīšana veselības veicināšanas un nostiprināšanas pasākumos”  ietvaros.  Savā pieredzē dalījās Jaunpils novada domes Sabiedrības veselības veicināšanas speciālists, fizioterapeits un koriģējošās vingrošanas skolotājs ANDRIS FRIDRIHSONS.

Mēs visi gribam redzēt savus bērnus veselus. Bet vai mūsu bērni sēž pareizi, ir pietiekami aktīvi vai ir kādi citi faktori, kas ietekmē stāju? Kā zināms, stāja  ietekmē arī vispārīgo veselības stāvokli un bērnam nākotnē iespējamas veselības problēmas, ja vien mēs jau šodien nepieliksim zināmas pūles stājas korekcijai. Kādi tad ir pareizas stājas faktori? Speciālista atbildes bija gana korektas, visaptverošas un ar piemēriem no dzīves.

Uz vispopulārāko jautājumu "Kas tad ietekmē stāju?" speciālista atbilde nebūt nebija īsa un vienkārša, te varētu runāt daudz un arvien sīkāk par katru niansi, bet fizioterapeits rosināja to iztēloties kā trijstūri ar vairāku faktoru mijiedarbību: 1) fiziskās aktivitātes; 2) garīgais līdzsvars; 3) uzturs, ko lietojam ikdienā.

Par pareizu stāju vecākiem jādomā jau no bērna ieņemšanas brīža – kādā pozā bērns guļ, kā viņš tiek celts no gultiņas, turēts uz rokām, kad un kā viņu sāk sēdināt utt. Pirmajā dzīves gadā bērnam sāk veidoties mugurkaula izliekumi – aptuveni trīs mēnešu vecumā veidojas pirmais fizioloģiskais izliekums – mugurkaula kakla daļas lordoze. Vēlāk, kad bērns sāk sēdēt, viņam veidojas mugurkaula krūšu daļas kifoze. Kakla lordoze un krūšu kifoze ir obligātie priekšnosacījumi, lai augošam bērnam veidotos un saglabātos vertikāla ķermeņa pozīcija. Speciālista norādījumi "iz dzīves", ka bieži vien mēs visu gribam paātrināt – vēlamies, lai bērns ātrāk rāpotu, sēdētu, staigātu, kā rezultātā organismā veidojas disbalanss.

Mugurkauls pareizos izliekumus iegūst ap sešu gadu vecumu, tādēļ vecāku ziņā ir noteikt atvases dzīvesveida ritmu - cik ilgu laiku bērns pavadīs pie datora vai televizora, ar kādu sporta veidu nodarbosies, jo ir tādi sporta veidi, kas mugurkaulu nostiprina, bet ir tādi, kas to bojā. Vecākiem, rādot piemēru bērniem, pašiem ir jāsēž taisni, jāskatās, kā sēž bērni, jāpiemēro mēbeles, jāizvēlas pareizi apavi, jāskatās, kāda ir soma un kā tā tiek nēsāta. Vēlreiz fizioterapeits uzsvēra, ka vissvarīgākais posms bērna dzīvē ir no radīšanas līdz 7 gadu vecumam;

Milzīga vērība jāpievērš pēdai, jo tā ir kā karte, kas atspoguļo visus sarežģītos procesus, kas ikkatru sekundi norisinās organismā. Fizioterapeita ieteikumi pēdas stiprināšanai - jāizvairās no ilgstošas stāvēšanas, ejot jāmācās likt pēdas paralēli, skriet “bez trokšņa”, viegli uz pirkstgaliem, lecot piezemēties mīksti un elastīgi, un galvenais - norūdīt pēdas, staigājot ar basām kājām pa šobrīd populārajām "sajūtu takām”.

Nenoliedzami svarīga ir pareiza apavu izvēle, lai bērns justos komfortabli - lai apavi būtu gana elastīgi, lai pēda neslīdētu ārā, ar nelielu supinatoru (spilventiņu liestes iekšpusē) utt.

Svarīgas gan pedagogiem, gan bērniem ir kustību pauzes, ko izmanto ne tikai bērni, bet arī  pieaugušie savās darbavietās, lai pārtrauktu ilgstošu, vienveidīgu darbību. Kā zināms, pirmsskolas uzdevums ir attīstīt radošo potenciālu, un radošums vislabāk izpaužas tieši kustībās,  kad bērns jūtas atraisīts, brīvs, emocionāls.

Uz jautājumu "Kādu sporta veidu izvēlēties?" atbilde nebija viennozīmīga, jo  sporta veidi ir asimetriskie, simetriskie… tā kā pirms izvēles būtu vēlama vienreizēja konsultācija pie fizioterapeita, lai tas novērtē bērna stāju. Un atkarībā no vērtējuma varēs ieteikt, ar kādu sporta veidu nodarboties.

Bieži vien mēs zināmām lietām veltām nepiedodami maz vērības, jo, piemēram, vieglāk nekā vingrot un mainīt ikdienas paradumus, ir iedzert pretsāpju medikamentu un turpināt iesākto.Tā nereti mūsu ārstēšanās iziet vēl lielāku loku ar vairāk ieguldītiem līdzekļiem, nekā vienkārši sakārtojot savu dzīves uztveri un pieskaņojot tai darbības.

Fizioterapeits rosināja būt gana radošiem, rūpējoties par savu veselību - kāpēc gan nemainīt ieradumu un kādu dienu ēst ar kreiso roku, ne labo, kā pieņemts, vai arī staigāt tikai atmuguriski, nest somu uz kreisā pleca utt.

Interesants bija viedoklis par gaismas ietekmi uz stājas veidošanos. Palūkosimies, kā jūtamies gaišā, saulainā laikā vai arī  labi apgaismotā telpā un pretstatā - tumšā, lietainā laikā vai ne tik labi apgaismotās telpās, pagrabā.

Pēc nodarbības pie speciālista izveidojās vecāku un bērnu rinda, jo dalībniekiem bija vēl daudz individuālu jautājumu, uz kuriem fizioterapeits, apskatot bērnu, varēja sniegt atbildes.

Paldies fizioterapeitam par interesanto nodarbību un konsultācijām. Arī mums bija patīkama atkalredzēšanās ar zinošu speciālistu un, ikreiz tiekoties, uzzināt ko noderīgu. Paldies vecākiem par atbalstu, bija arī tādi, kas uz tikšanos ieradās atkārtoti.

Projekta ietvaros arī februārī plānota vecāku skoliņas nodarbība ar zinošu speciālistu.
Skolotāja Sandra Brūna
 
Šodien vārda diena:
Diāna, Dina, Dins
Šodien
P O T C Pk S Sv
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
< Februāris >
< 2018 >

Auce

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
Auces novada karte
Auces novada karte