LV
RU
EN
Pasākumi un notikumi
Šobrīd nav neviena ieraksta!
Šodien vārda diena: Ilgvars, Ivars
< Marts 2024 >
P O T C Pk S Sv
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Ar lepnumu sirdīs Lielaucē sumināja pagasta ļaudis. PAPILDINĀTS 24.11.2021.
(24.11.2021.)
Ar lepnumu sirdīs Lielaucē sumināja pagasta ļaudis. PAPILDINĀTS 24.11.2021.
Ar lepnumu sirdīs Lielaucē sumināja pagasta ļaudis. PAPILDINĀTS 24.11.2021.

20. novembra pēcpusdiena Lielauces iedzīvotājiem bija īpaša. Lai arī ne tik kuplā pulkā, kā varētu vēlēties, tomēr patriotiski sirsnīgā atmosfērā Lielauces Tautas namā tika godināti tie lielaucnieki par viņu devumu dzimtajai vietai, kuri ar savu darbu un attieksmi pret savu pagastu izpelnījušies līdzcilvēku atzinību.

Ilgi gaidīto pasākumu atklāja biedrības “Lielauces attīstībai” valdes priekšsēdētājs Ivars Bušmanis, klātesošos iepazīstinot ar vēsturisku stāstu par Lielauces pagastu.

Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis svinīgajā uzrunā teica: “Godājamie Lielauces iedzīvotāji! Man ir patiess prieks un saviļņojums būt kopā ar jums šajā svētku vakarā, kad mēs svinam dubultsvētkus, - gan mūsu mīļās Latvijas dzimšanas dienu, gan arī Lielauces pagasta svētkus, kad lielaucnieki uz mirkli ir apstājušies savā ikdienas skrējienā, lai pateiktu “paldies” tiem novadniekiem, kuri ikdienā dara vairāk, nekā no viņiem prasa pienākums. Un šīs ir tās svarīgās lietas, kas veido mūsu labklājību - pirmkārt, lai katrs no mums darītu nedaudz vairāk, nekā to no mums prasa pienākums, otrkārt, lai līdzās būtu kāds, kas ikdienā apstādina un pasaka paldies par to, ko jūs ikdienā darāt. Un es visas Dobeles novada pašvaldības vārdā šodienas nominantiem, kā arī daudz citiem lielaucniekiem vēlos pateikt īpašu paldies tieši par to, ka jūs darāt vairāk, nekā no jums prasa pienākums. Novēlu jums saglabāt to enerģiju, lai katrs no jums mūža nogalē būtu cienīgs saņemt galveno balvu par mūža ieguldījumu Lielauces pagasta, Dobeles novada un visas Latvijas labā.”

Īpašu Valsts prezidenta apsveikumu Lielauces pagasta ļaudīm nolasīja lielaucniece Baiba Volgaste: “Mīļie lielaucnieki! Piederības sajūtu vietai un valstij gūst pieredzē, uztverē un emocijās; tajā, vai izjūtam saikni ar pagājību. Ja šī izjūta ir spēcīga, mēs rūpējamies un kopjam savu dārgo vietu, veidojam to pēc labākās saprašanas un iespējām. Tā ir darījuši mūsu priekšgājēji un darīs paaudzes pēc mums. Latviskums, kura saknes aptver visu Latviju, ir krāsains un daudzveidīgs. (..) Svarīgi ir vienoties kopīgam mērķim, sevišķi mūsdienās, kad sabiedrībā gandrīz par katru jautājumu valda viedokļu dažādība un katram ir sava taisnība. Bet spēks ir kopībā un sadarbībā. No brīvas gribas dibinātām biedrībām izaug mūsu nācija un valsts. Biedrības vienmēr bijušas sabiedriskās dzīves mugurkauls. Jūs šodien varat izjust gandarījumu, ir izveidots pagasta simbols, ko tagad redzēs ikviens un kam daudzi no jums ir devuši savu artavu. Pētnieciskā interese par Kurzemes un Zemgales kultūrvēsturisko novadu etnogrāfiskajiem robežrakstiem iedzīvināta tautas tērpā. Tas nozīmē, ka jūs apzināties sevi kā piederīgus noteiktai kultūrvēsturiskai videi un vēlaties gan saglabāt, gan attīstīt tās saturīgumu. Tas ir Kurzemes Zemgales hercogistes pēctečiem atbilstošs pasaules redzējums, - atbildīga un aktīva dzīves pozīcija par savu tautu, zemi un valsti mēs gādājam paši, sākot ar savu ģimeni, sētu, namu, savu pagastu. Priecājos ar jums par izteiksmīgo akcentu dzērves atveidā, kas tagad simbolizēs Lielauci. Lai šis kopdarbs jūs iedvesmo jaunu ieceru īstenošanai. Sveicu lielaucniekus bijušajos Latvijas valsts dibināšanas svētkos!”

Šogad īpaši tika sumināti 9 Lielauces pagasta patrioti. Jāpiemin, ka par nomināciju “Gada Lielaucnieks” tika nodotas necerēti daudz balsu – 203! Godpilno titulu “Gada Lielaucnieks” saņēma Aivars Balodis, kurš Lielās Dzērves balvu saņēma arī par mūža ieguldījumu. Lielās Dzērves balvu veidoja keramiķe Tija Bušmane, koka pamatni tai - Latvijas Amatniecības kameras amata meistars Jānis Bensons, bet kopā tos salika biedrības “Lielauces attīstībai” valdes priekšsēdētājs Ivars Bušmanis. 

Klātienē 20. novembra vakarā tika apbalvoti: Sintija Želve-Bergmane (nominācijā Gada iniciatīva), Dace Čunka (Gada labdaris), Neringa Krakauskīte-Bērziņa (Gada labdaris), Raimonds Vernis (Gada uzņēmējs), Ivars Bušmanis (Gada iedvesmotājs). Laureātu vidū arī Vilnis Reiss (Gada uzņēmējs), Sandra Balode (Gada uzņēmējs), Jūlija Hišova (Gada iniciatīva), Sanita Elferte (Gada labdaris). Drīzumā par katru no laureātiem Dobeles novada pašvaldības tīmekļa vietnē un biedrības “Lielauces attīstībai” Facebook kontā būs apskatāms arī videostāsts.

Par katru no godinātajiem lielaucniekiem svētku vakarā tika nolasīti stāstījumi, kas visprecīzāk raksturo katru no balvas saņēmējiem.

Par “Gada Lielaucnieku” stāstījumā dalījās Tija Bušmane. “Gada Lielaucnieks” Aivars Balodis visiem zināms kā bijušais Lielauces pamatskolas skolotājs, un jau vairākās paaudzēs Baložu ģimene dzīvo Lielaucē. Aivars interesējas par dzimto vietu Lielauci, tās vēsturi, kā arī ļaudīm, kas reiz pagastā dzīvojuši. Taču vislielākā aizraušanās bijusi ar Lielauces muižas vēstures izzināšanu, tās arhitektūru un saimniecisko darbību. Ir bijuši vairāki vilinoši piedāvājumi mainīt dzīves un darba vietu, bet Aivars vienmēr no tiem atteicies, palikdams uzticīgs Lielaucei, jo ļoti mīl savu dzimto vietu.

Nominācijā “Gada labdaris” tika sveikti trīs Lielauces patrioti. Ar šīs nominācijas ieguvējiem klātesošos iepazīstināja Vilnis Darģis.

Neringa Krakauskīte-Bērziņa ir viena no aktīvajām pagasta iedzīvotājām, kura ar sirdi un dvēseli iesaistās dažādos pagasta pasākumos, kā arī rūpējas par to, lai Lielauces tautastērps kā kultūras mantojums tiktu turēts īpašā godā, aktīvi aizstāvot lielaucnieka apģērba vēsturisko izskatu un nēsāšanas veidu deju kolektīva tērpā. Viņu nebaida tas, ko iepriekš nav darījusi, ir gatava mesties nezināmajā ar pilnu enerģiju, bet tikai tad, ja redz šīs rosīšanās jēgu un ieguvumu citiem.

Otra nominante “Gada labdara” titulam Dace Čunka ir cilvēks, kurš iedibinājis un katru gadu rūpējas par Barikāžu piemiņas un atceres dienu Lielaucē. Šim pasākumam ik gadu tiek pievērsta īpaša uzmanība un vērība, jo sirdsdarbs un ģimene Daci dara laimīgu.

Sanita Elferte kā “Gada labdaris” ir cilvēks, kurš nespēj paiet garām nevienam nelaimē nonākušajam – ne cilvēkam, ne kaķim, kas izbadējies lūdz barību, ne gulbim, kas meklē pārtiku, kad ezers jau aizsalis. Viņa ir cilvēks ar līdzjūtīgu sirdi un glābējas apziņu.

“Gada iniciatīva” nomināciju ieguvusī Sintija Želve-Bergmane tiek raksturota kā patiesa, sirsnīga un atsaucīga. Savā darba vietā SIA “Spectre” ieguvusi “Gada darbinieks 2020” titulu, darbu dara ar lielu mīlestību un atbildību, un, pateicoties tieši Sintijas iniciatīvai, Lielaucē īstenoti vairāki daudzstāvu mājas labiekārtošanas projekti.

Jūlija Hišova “Gada iniciatīvas” nominācijā nokļuva sava īpašā talanta dēļ – Lielauci viņa ļaudīm parāda no cita skatu punkta – caur fotogrāfijām. Viņa zaļos mežus, zilo ezeru un pat sīkāko zāles stiebriņu parāda ar īpašu mīlestību, noķerot kadrā nepamanīto.

Nomināciju “Gada uzņēmējs” Raimonds Vernis izpelnījies savu apbrīnojamo darbspēju un atsaucības dēļ. Ne katram lemts savas dzīves laikā iekārtot mājvietu kā saimniecības centru. Un ne katram izdodas pārcelties no dzīvokļa daudzstāvu namā uz savu māju, taču Raimonds to ir paveicis, turklāt bioloģisko saimniecību ar kuplu aitu baru pratis sarūpēt vietā, kur nekas nav bijis. Pateicoties viņam, par iespējamu kļuvuši arī vairāki labiekārtošanas darbi, par ko lielaucnieki ir īpaši priecīgi.

Viena no nominantēm šajā kategorijā bija arī Sandra Balode, kura, pateicoties Aigara Verņa ieteikumam, pievērsusies bioloģiskajai lauksaimniecībai, un nu viņas pārziņā ir prāvs liellopu ganāmpulks. Bioloģiskā saimniekošana atbilst arī Sandras pārliecībai par zemes saudzēšanas nepieciešamību, jo Lielauce ir viņas mīļā zemīte.

Vilnis Reiss ir viens no retajiem lielaucniekiem, kura dzimta šeit strādājusi jau gadsimtiem ilgi. Pēdējos divdesmit gadus z/s “Ezeriņi” specializējusies piena lopkopībā. Vilnis arī rūpējas par vēsturiskās Mācītājmuižas vides saglabāšanu un labiekārtošanu, iesaistās pagasta dzīvē, izpalīdzot ar sev pieejamajiem resursiem.

Lielaucnieku godināšanu dvēseliskāku un sirsnīgāku padarīja Uģa Rozes uzstāšanās, par ko klātesošie pēc pasākuma organizatoriem izteica īpašus pateicības vārdus.

Kad pasākums jau tuvojās izskaņai, visus pārsteidza negaidīts pavērsiens, par ko bija parūpējušies nominanti, piešķirot Ivaram Bušmanim titulu “Gada iedvesma”, par to vienbalsīgi vienojoties. Kā atzina Sintija Želve-Bergmane, nav zināms neviens cilvēks, kurš tik daudz būtu darījis Lielauces attīstības labā. Viņš prot iedvesmot ikvienu cilvēku ar savu unikālo, laikmetīgo degsmi un elpu, tā padarot neiespējamo par iespējamu.   

Patiesi liels prieks par Lielauces pagasta iedzīvotāju patriotismu, ieguldījumu pagasta attīstībā, kā arī sakoptas vides veidošanā, ikviens no apbalvotajiem lielaucniekiem ir gan pagasta, gan novada un visas Latvijas lepnums!  

Latvijas dzimšanas dienā Lielauces centrā visiem lielaucniekiem par godu tika atklāta īpaša skulptūra dzērves veidolā. To svinīgi atklāja lielaucnieki Sintija Želve-Bergmane, Neringa Krakauskīte-Bērziņa un biedrības “Lielauces attīstībai” valdes priekšsēdētājs Ivars Bušmanis. Skulptūra tapusi par 77 labdaru saziedotajiem līdzekļiem. Atklāšanas uzrunā Ivars Bušmanis bilda: “Nav jau svarīgi, cik katrs saziedojis, bet svarīgi, ka spējam kopīgi īstenot ideju, turklāt ļoti ātrā laikā saziedot nepieciešamos līdzekļus. Dzērves ideja ir bijusi lipīgāka par Covid – 19 vīrusu. Pirmkārt, nostrādāja ātra reakcija – trīs nedēļās saziedojām līdzekļus, otrkārt, ziedotāju skaits ir bijis lielāks, nekā ar vīrusu Covid – 19 saslimušo skaits!” Kad Dzērvei tika novilkts “svētku mētelis”, kas vairākas dienas slēpa skulptūru no apmeklētāju skatieniem, klātesošie vienojās kopīgā dziesmā “Mazs bij’ tēva novadiņis”, tā vēlreiz apliecinot savu īpašo mīlestību pret savu dzimto pagastu – Lielauci.

Jāpiemin, ka konkurss par pagasta simbolu jau tika rīkots pirms piecpadsmit gadiem, kad iedzīvotāji paši izvēlējās dzērvi kā Lielauces pagasta simbolu. Un tas nav nejauši, jo tieši dzērvju baru klaigas katru gadu lielaucniekiem atgādina par savu klātbūtni, tieši tāpēc arī par simbolu izvēlēts šis cēlais putns. Jau pēdējo desmitgadi dzērve kā pagasta simbols ticis izmantots dažādos neformālos pasākumos, taču līdz ar teritoriālo reformu šī doma beidzot īstenojusies arī dzīvē.  

Atgādinām, ka Lielauces Tautas namā apskatāma īpaša fotoizstāde “Lielauces pagastam 100”, kurā var aplūkot un iepazīt Lielauces pagastu no pavisam cita skatu punkta – vēsturiskā gaismā.
 
G.Šēfere-Šteinberga,
Dobeles novada pašvaldības
Auces administrācijas
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Lielaucnieku sumināšana 20.11.2021. (Foto no biedrības “Lielauces attīstībai” arhīva)Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.