LV
RU
EN




Pasākumi un notikumi
Šobrīd nav neviena ieraksta!
Šodien vārda diena: Jāzeps, Juzefa
< Marts 2024 >
P O T C Pk S Sv
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Atklāj Auces novadu!

Skats uz Sesavas ezeru Īles pagastā Skats uz Sesavas ezeru Īles pagastā
Skats uz Sesavas ezeru Īles pagastā

Auces novads „ērti” iekārtojies Latvijas dienvidos - pie pašas Lietuvas robežas, vietā, kur Zemgales līdzenumi plūstoši pārvēršas Kurzemes paugurainēs. Līdz ar to Auces novada 517,8 km² lielajā teritorijā rodams skaistākais un vērtīgākais no abiem vēsturiskajiem novadiem – auglīgas, plašas un labi iekoptas lauksaimniecības zemes, kas mijās ar ainaviskiem pauguriem, zaļiem mežiem un dzidriem, zivīm bagātiem ezeriem.

 
Un šeit, sešu Auces novadā ietilpstošo pagastu – Vecauces, Vītiņu, Lielauces, Īles, Bēnes un Ukru – ieskauta, pašā vidū dižojas Auce, ko lepni dēvējam par Pilsētu ar vārdu! Un ne jau velti, jo Auce ir vienīgā pilsēta, kura svin savu vārda dienu - katru gadu 4.martā kopā ar Aucēm no visas Latvijas! Auces vārds var dižoties ar vēl vienu interesantu faktu. Pavisam nejaušā kārtā tika izvēlēts vienu no trim planētas Marsa krāteriem, kam ir doti Latvijas vietvārdi, nosaukt Auces vārdā. Tas ir vislielākais krāteris starp pārējiem diviem – tā diametrs ir 37,01 kilometrs un pats krātera nosaukums apstiprināts 2014. gada 12. oktobrī.
 
Maršruta veikšanas veidi: ar auto
Maršruta garums:≈ 90 km / 2 dienas
Teritorija: Auces novads
Ieteikums: Visu gadu, īpaši pavasarī, vasarā un baudot zelta rudeni.
 
Maršruts: Bēne – dabas liegums “Ukru gārša”  - Ukru vēstures istaba - Piemiņas vieta ķīmiķim Gustavam Vanagam „Rungās” -  Auce - Ķeveles avoti - Lielauces pils un ezers – Spārnu ezers un pilskalns –  Piemiņas akmens Krišjānim Baronam - Māras birzs
 
Bēne
Bēnes ciems ir otra lielākā apdzīvotā vieta novadā un tajā viesojoties, šķiet, ka drīzāk nonākts mazā un piemīlīgā pilsētiņā. No malas pavisam neuzkrītoša un klusa, bet patiesībā darbīga un interesanta.
Nelielajā pastaigā pa Bēnes ielām, atradīsiet 19. gadsimtā celto neogotiskā stila Bēnes muižas kungu ēku, kas atrodas Centrālajā laukumā 3. Kunga ēka pēc 1905. gada ugunsgrēka tika atjaunota nedaudz vienkāršāka un mazāka, bet no ārpuses ar saviem tornīšiem un balkonu joprojām rada greznas, romantiskas un pat miniatūras pils iespaidu. Apkārtne ir piemērota nesteidzīgām pastaigām visa gada garumā. Noteikti vērts aiziet līdz vecajam laukakmeņu mūra tiltam caur kuru tek Auces upīte. Tas attēlots arī Bēnes ģerbonī. Turpat blakus redzams Bēnes dzirnavezers un dzirnavu ēka, kurā agrāk darbojās maltuve, vilnas apstrādes un aušanas uzņēmums. Bēnē darbojas viens no lielākajiem novada ražotājiem – SIA „Bēnes PB” . Uzņēmuma ceptuvē Bēnē top dažāda sortimenta maize, cepumi un konditorejas izstrādājumi.
 
“Ukru gārša”
Ukru gārša ir dabas liegums, kas rodams pašā Latvijas pierobežā un tā ir samērā unikāla teritorija – gāršas tipa mežs, kurā aug ozoli (daudz dižozolu), liepas, oši (ošu meži Latvijā – retums) u.c. lapu koki. Zinošā vietējā gida pavadībā, izstaigājot nelielu gāršas nogabalu, iepazīsiet raksturīgākos gāršas iemītniekus un to nozīmi dabas ritumā, uzzināsiet daudz jauna par mežu un dabu kopumā un izbaudīsiet relatīvi neskartas dabas skaistumu un savdabību.
Ukru pagasts, Bukaišu pagasti,  +371 26193472 
 
Ukru vēstures istaba
Ukru Vēstures istabā ir iespējams iepazīties ar Ukru pagasta vēstures un kultūras mantojumu. Tajā ikviens interesents var aplūkot senas un interesantas pagasta vēstures liecības, ko sarūpējuši gan esošie, gan bijušie Ukru pagasta iedzīvotāji.
Ukru pagasts, "Stariņi", 27828440,
 
Piemiņas vieta ķīmiķim G. Vanagam „Rungās”
Dodoties no Ukriem Bēnes virzienā pa ceļam var piestāt pie Gustava Vanaga (1891–1965) — izcila zinātnieka, viena no ievērojamākajiem organiskās ķīmijas zinātnes pārstāvjiem Latvijā piemiņas akmens, kas bijušajā mājvietā atklāta 1991. gadā.
 
Auce
Auces pilsēta ir novada sirds, kas arī ģeogrāfiski izvietojusies novada vidusdaļā. Mazpilsēta ar skanīgo vārdu ciemiņus sagaida ar savām kultūrvēsturiskajām celtnēm – Vecauces pili un Vecauces luterāņu baznīcu, kā arī citām ēkām, kas celtas 19.gs. pašās beigās un 20.gs. sākumā – laikā, kad pilsēta strauji attīstījās. Aucē dzīve rit mierīgi, bet darbīgi. Auces mājražotāju tirdziņš pašā Auces centrā piedāvā vietējo mājražotāju un amatnieku darinājumus. Lai labāk iepazītu Auci un redzētu tās ikdienas ritumu, ieteicams iziet tūrisma maršrutu “Līkloči pa Auci”.
Mūsdienās pilsētas laukumos un skvēros vasarās priecē krāšņi puķu stādījumi un visa gada garumā tiek organizēti dažādi kultūras un izklaides pasākumi – koncerti, festivāli, gadskārtu ieražu svētki un gadatirgi, bet visiespaidīgākie, protams, ir Auces novada svētki un Gunāra Ordelovska pūtēju orķestru festivāls jūlija beigās.
 
Karaļa avoti (Ķeveles avoti)
No gravas, kuras krasti nostiprināti ar laukakmeņiem, iztek septiņi avoti, kas tālāk saplūst vienā strautā. Leģenda vēsta, ka Lielā Ziemeļu kara laikā latviešu zintnieki ar avota ūdeni izdziedinājuši zviedru karali Kārli XII, kuram neesot spējuši palīdzēt pat galmā mācītie dakteri. Kopš tā laika arī avotus sauc par Karaļa avotiem, bet ūdenim piedēvē dziednieciskas īpašības. Pēc vēsā un atspirdzinošā avotu ūdens brauc cilvēki no tuvākām un tālākām Latvijas un Lietuvas malām. Avotu apkārtne ir skaisti labiekārtota un atpūtas vieta pie avotiem ir iecienīta piknika baudīšanai visa gada garumā.
Vītiņu pagasts
 
Lielauces pils un parks
Lielauces pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un atrodas blakus Lielauces ezeram. Pils celta, izmantojot vēlā klasicisma un ampīra elementus. 17.gs. tā piederējusi hercogam Frīdriham, kādu laiku arī Vecauces muižas īpašniekam grāfam Mēdemam, bet vēlāk – grāfam Pālēnam. Ap pili plešas parka teritorija ar ainaviskiem stādījumiem, kas tapuši vēl grāfu Mēdemu laikā 19.gs. sākumā. Pils apskatāma tikai no ārpuses.
Lielauce
 
Lielauces ezers
Seklo un zivīm bagāto Lielauces ezeru no visām pusēm ieskauj valsts nozīmes dabas liegums – Vīķu purvs, kas ir izcils gan Latvijas, gan Zemgales mērogā ar īpaši aizsargājamajiem augiem un daudzām Latvijas līmenī nozīmīgām putnu sugām. Tā kā ezera krasti ir purvaini, līdz ūdenim var nonākt pa īpaši izveidotu koka dēļu laipu iepretim Lielauces pilij. Šeit ezera apsaimniekotāji – VAS „Latvijas valsts meži” ierīkojuši atpūtas bāzi, kur var iznomāt laivas, iegādāties licences makšķerēšanai, izbraukt ar katamarānu un pat pārnakšņot ūdenī peldošās un videi draudzīgās četrvietīgās kempinga mājiņās.
Lielauce, 26556771, www.mammadaba.lv
 
Spārnu ezers un pilskalns
Dodoties no Īles ciema Dobeles virzienā, aiz Īles luterāņu baznīcas pa labi ir norāde uz Spārnu ezeru – vietu, ko iecienījuši gan vietējie, gan tuvāki un tālāki makšķernieki un dabas cienītāji. Ezera krastā ierīkota labiekārtota atpūtas vieta.
 
Turpat netālu, ezera austrumu krastā pie lauku mājām „Guntiņas”, slejas arī Spārnu pilskalns, kas ir ap 30 metru augsts kalns, kura malu slīpums vietām sasniedz gandrīz 45° leņķi. Pilskalns bijis apdzīvots no 9. līdz 13.gadsimtam un tiek uzskatīts, ka tas bijis Spārnenes zemju centrs. Tā pakājē apskatāma piemiņas vieta Jānim Vītiņam. Spārnu pilskalnu kopā ar mājām “Guntiņas” J. Vītiņam pagājušā gadsimta 30. gados uzdāvināja Latvijas valsts par viņa varoņdarbiem Latvijas brīvības cīņās.
 
Piemiņas akmens Dainu tēvam Krišjānim Baronam
Atrodas pie "Burtnieku" mājām Īles pagastā, Zebrenes virzienā. Krišjānis Barons šeit dzīvojis no 1837. - 1845.gadam un viņa tēvs - Juris Barons apglabāts netālu esošajā Īles kapsētā.
Īles pagasts
 
Māras birzs
Piemiņas birzs atrodas apmēram 4 km no Īles ciema, Zebrenes virzienā. 2012.gada pavasarī iestādītie kociņi ir biedrības „Zebrus draugi” veltījums šīs apkaimes ļaudīm un viņu dzimtajām mājām, kas pēdējā gadsimtā ir zudušas no Latvijas kartes.
Īles pagasts
 
NODERĪGI:
  • Informācija par ēdināšanu, naktsmītnēm un citiem objektiem – www.auce.lv/Tūrisms
  • Auces pilsētas apskate - var izmantot piedāvāto maršrutu „Pastaiga Aucē” vai “Līkloči pa Auci”.
  • Alternatīvas - Īles pusē var novirzīties no piedāvātā maršruta un pēc Māras birzs apskates doties uz Īles partizānu bunkuru vai doties taisni Dobeles virzienā uz Pokaiņu mežu.
  • Par maršruta gaitu un ekskursijām var konsultēties ar tūrisma informācijas konsultanti pa tālr. +371 27823375; e-pasts:  

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.