LV
RU
EN




Pasākumi un notikumi
Šobrīd nav neviena ieraksta!
Šodien vārda diena: Ginta, Gunda, Gunta
< Janvāris 2023 >
P O T C Pk S Sv
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Vai vecāki vienmēr pajautā bērnam atļauju publiskot viņa foto?

Vecāku vēlme dalīties ar bērna ikdienas piedzīvojumiem varētu pastiprināties laikā, kad ģimenes ārkārtas situācijas dēļ spiestas ievērojami vairāk laika pavadīt kopā. Tomēr vajadzētu atcerēties, ka bērna fotogrāfiju un video publicēšana tiešsaistē vienmēr ir nopietni jāapsver.
 
Samsung Skola nākotnei eksperti apkopojuši piecus jautājumus, kurus vecākiem vajadzētu uzdot pirms bērna foto vai video ievietošanas kādā sociālās tīklošanās vietnē.
 
Kāpēc ar to ir vērts dalīties?
Pirms jebkuras darbības vērts saprast motivāciju, jo īpaši, ja vēlies dalīties ar nepilngadīga bērna attēlu.  Nenāktu par sliktu šo jautājumu uzdot par jebkādu saturu, ko plānots publicēt sociālajos tīklos.
 
Vai Tu vēlētos, ka kāds cits to publicētu par Tevi?
Šī jautājuma atbilde būs atkarīga no individuālajām īpašībām un ekstrovertai personībai noteikti būs citādāka atbilde, nekā introvertai. Svarīgi atcerēties, ka mūsu bērni var mīlēt vairāk privātuma, nekā mēs, tāpēc vienmēr, tiklīdz bērns ir spējīgs atbildēt, ir jājautā atļauja pirms foto publicēšanas. Ja bērns ir pārāk mazs, atgriezies pie pirmā jautājuma.
 
Vai bērnam varētu būt kauns par šo saturu šodien vai nākotnē?
Mēs nezinām, kas mūsu bērniem pieaugušā vecumā izraisīs kaunu, tāpēc jācenšas izvairīties no tādu fotogrāfiju un video publicēšanas, kas potenciāli varētu šo sajūtu izraisīt. Vecāki nereti pat neaizdomājas, ka fotogrāfijas, kurā bērns niķojas vai raud, ievietošana tiešsaistē var būt apkaunojoša, turklāt momentā pieejama tūkstošiem, ja ne pat miljoniem cilvēku.

Vai ir kāds, kuram nevajadzētu to redzēt ne tagad, ne nākotnē?

Ja vari iztēloties kaut vienu cilvēku, kuram to nevajadzētu redzēt, tad nedalies. Tas var izklausīties pārspīlēti, bet arvien biežāk tiek novērots, ka potenciālie darba devēji, universitāšu uzņemšanas administrācija un pat tikko iepazīti cilvēki mērķtiecīgi meklē informāciju par konkrēto personu internetā. Nav ieteicams publicēt neko tādu, kas kādreiz  dzīvē bērnam varētu traucēt.
 
Vai bērns būs priecīgs par šādu digitālās pēdas nospiedumu?
Visi vecāki noteikti vēlas, lai viņu bērnu asociētu ar gudru, jauku un veiksmīgu personību, tāpēc ir vērts apdomāt, vai sociālajos tīkos publicētie bērna foto un video palīdz veidot pozitīvu bērna tēlu vai tieši pretēji to graut?
 
“Der atcerēties, ka vienmēr, ja tas ir iespējams, jājautā bērnam atļauja pirms foto vai video, kuros viņš redzams, publicēšanas. Tāpat nekad nedrīkst publicēt saturu, kurā var noteikt sensitīvu vai privātu informāciju, piemēram, dzīvesvietu, tālruņa numuru, personas datus. Noteikti jāizvairās dalīties ar foto vai video, kur bērns redzams pilnīgi kails - atcerieties, ka nekad nevar zināt, kurš un ar kādiem nolūkiem aplūko šīs fotogrāfijas. Turklāt bērnu kailfoto izplatīšana ir krimināli sodāma rīcība. Izvairieties publicēt fotogrāfijas vai video, kurās redzams jūsu bērns, piedzīvojot emocionālu pārdzīvojumu – raudot vai dusmojoties, jo šādas fotogrāfijas vai video dēļ Jūsu bērns potenciāli var piedzīvot pazemojumu,” uzsver Maija Katkovska, Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja.
 
“Lielbritānijā veiktais pētījums* apliecina, ka nedaudz vairāk kā puse vecāku privātuma saglabāšanas nolūkos nolēmuši ģimenes kopbrīžus nepublicēt sociālajos tīklos*. Šādu praksi ieteicams ieviest visiem, pirms tam pārrunājot šo tēmu ģimenē, īpaši vecāku starpā, lai vienotos par kopīgu nostāju. Sarunas par satura publicēšanas iemesliem un digitālo pēdu būs noderīgas, lai izstrādātu pašiem savus ģimenes digitālo ierīču lietošanas noteikumus, kas veicina atbildīgu, pārdomātu un rūpīgu  izturēšanos pret sevi un vienam otru,” iesaka Egle Tamelīte, Samsung Skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Latvijā.
 
Par Samsung Skolu nākotnei
Samsung Skola nākotnei ir “Samsung Electronic Baltics” sociālā iniciatīva, kuras ietvaros jau trešo gadu tiks realizēta programma “Skolēna digitālais IQ”. Tā tapusi sadarbībā ar Latvijas digitālās jomas ekspertiem, un programmas mērķis ir veicināt jēgpilnāku digitālo tehnoloģiju lietošanu, izmantojot tās ikdienas dzīvē, mācībās un arī nākotnē, uzsākot darba gaitas. Programma www.skolanakotnei.lv bez maksas pieejama ikvienam. Programmas partneri ir Latvijas Drošāka interneta centrs, LR Kultūras ministrija, LR Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūru “Cube”.

Plašāk par projektu: www.skolanakotnei.lv
Iespēja uzzināt jaunāko: https://www.facebook.com/DigitalaisIQ/
 
Plašāka informācija:
Egle Tamelīte
Samsung Skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Baltijā
Tālr.: + 370 9414575
E-pasts: 

 
*Lielbritānijas valdības Komunikācijas biroja Ofcom veiktais tirgus pārskats 2017. gadam (Ofcom Communications Market Report 2017)

Publicēts 24.03.2020.
Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.