LV
RU
EN
Pasākumi
Šodien vārda diena: Beatrise, Beāte
< Oktobris 2020 >
P O T C Pk S Sv
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Vijas Vanagas un tautas lietišķās mākslas studijas “Auce” krāsu stihija
(16.10.2020.)
Vijas Vanagas un tautas lietišķās mākslas studijas “Auce” krāsu stihija
Vijas Vanagas un tautas lietišķās mākslas studijas “Auce” krāsu stihija

12. novembrī Auces novada Kultūras centra izstāžu zāli pilnībā pārņems mūsu tautas lietišķās mākslas studijas “Auce” ilggadējās vadītājas VIJAS VANAGAS rokdarbu krāsu stihija.

Tā būs daļa no Vijas, kura kā krāšņs Auces zieds uzplaukst visos gadalaikos (it īpaši - gada tumšākajos mēnešos, kas ļoti priecē). Izstādē būs skatāmi Vijas meistarīgi un ar jaunatklājējas degsmi darinātie tautiskie krekli, Zemgales tautiskie brunči un villaines, segas, lakati, šalles, spilveni, mauči, dvieļi un daudzi citi rokdarbi, kas tapuši 15 gadu garumā. Šādi meistare izvēlējusies atzīmēt savu 75 gadu jubileju.

Tautas lietišķās mākslas kolektīvs “Auce” dibināts 1957. gada rudenī kā rokdarbu pulciņš, bet kā aušanas pulciņš kolektīvs darbojas no 1958. gada. Nu jau 15 gadus studiju vada tautas daiļamata meistare Vija Vanaga, kurai aušanas stāžs ir no 1968. gada – mazliet vairāk nekā 50 gadi. Aust Vija iemācījās no meistarēm ar stāžu, kas dalījās savās zināšanās un prasmēs. Var sacīt, ka Vija ar aušanu saslimusi un no tās kļuvusi atkarīga, pateicoties savai vecākajai māsai Veltai, kura viņu pakāpeniski ievilkusi aušanas procesos un noslēpumos. Viju sevišķi (gadās, ka līdz vēlai naktij) aizrauj raksta veidošanās burvība. Mūsu audējas ir pacietības čempiones, sievietes – profesionālas aprēķinātājas. Lai stellēs savilktu diegus un saliktu rakstu, ir nepieciešama kā pacietība, tā kārtīga plānošana, pat pārplānošana. Aušana ir lielisks uzmanības treniņš. Piemēram, ja uzmanību novērš interesanta saruna, audēja var kļūdīties, tad uzaustais gribot negribot ir jāārda vaļā. Jāatzīst, ka audējās ir arī eksperimentētāja gēns, jo kā aušanas materiāli ir izmantotas jūras zāles, liepu lūki, trikotāžas lentas un pat degvielas filtri. Lielākā daļa studijas dalībnieču darbi ir jaunrades darbi. Meistares izgatavo apģērbus, galdautus u.c. mājas interjeram nepieciešamo. Sevišķi iecienīti ir lielie lina dvieļi pirtij. Tiek darināti arī tautas tērpi – Zemgales tautiskie brunči un villaines, dubultauduma segas, kas der laulības gultām.

Vija Vanaga un viņas vadītā tautas lietišķās mākslas studija „Auce” regulāri piedalās republikas un novada tautas lietišķās mākslas izstādēs Rīgā, Madonā, Kuldīgā, Staļģenē un daudz kur citur. Vismaz reizi gadā savus krāsainos, skaistos un meistarīgos darinājumus kolektīvs izstāda Auces novada Kultūras centrā.

Studijā var ne tikai apgūt aušanu, bet arī ir iespējams iegādāties vai pasūtīt dažādus, praktiski noderīgus izstrādājumus. Pašu rokām darinātajam ir cita – augstāka vērtība.
 
VIJAS VANAGAS personālizstādes “KRĀSU STIHIJA” atklāšana notiks šī gada 12. novembrī plkst. 18.00. Tā būs apskatāma līdz 12. decembrim. Līdz personālizstādes atklāšanai rosinām apskatīt Tautas lietišķās mākslas studijas “Auce” virtuālo izstādi (pievienotā fotogalerija un https://www.facebook.com/AuceKC), kas pieejama bez termiņa ierobežojuma un nedaudz atklāj aušanas aizkulises.   
 
Vija Vanaga un cienījamās audējas, patiesi novērtējam, ka jūs turpināt tautas lietišķās mākslas tradīciju un ik gadus mūsu novadniekus un viesus priecējat ar acīm tīkamiem un pat aristokrātiskiem mākslas darbiem! Novēlam arī turpmāk izstarot krāsainu dzīvesprieku!
 
Vija Kurpniece,
Auces novada Kultūras centra Mākslinieciskās daļas vadītāja
Foto: Elza Jarmoļiča
Fotovide: Tautas lietišķās mākslas studija “Auce”, Raiņa iela 14, Auce

Vijas Vanagas un tautas lietišķās mākslas studijas “Auce” krāsu stihija (Foto: Elza Jarmoļiča)Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.