LV
RU
EN




Pasākumi un notikumi
Šobrīd nav neviena ieraksta!
Šodien vārda diena: Ginta, Gunda, Gunta
< Augusts 2018 >
P O T C Pk S Sv
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Pabeigti Pirmajā pasaules karā kritušo Brāļu kapu sakopšanas darbi Auces novadā
(02.07.2018.)
Pabeigti Pirmajā pasaules karā kritušo Brāļu kapu sakopšanas darbi Auces novadā
Pabeigti Pirmajā pasaules karā kritušo Brāļu kapu sakopšanas darbi Auces novadā

Ar svinīgu pasākumu Lielaucē noslēdzās Pirmajā pasaules karā kritušo Brāļu kapu sakopšanas darbi Auces novadā.

Svinīgā pasākumā piedalījās Bundesvēra karavīru grupa, Latvijas Zemessardzes 51. kājnieku bataljona zemessargi kopā ar komandieri majoru Aivi Vāceru, Vācijas Republikas militārais atašejs Torstens Frīdrihs Frīss (Thorsten Friedrich Fries) kopā ar kundzi, Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš, Vācijas Tautas apvienības pārstāvis un darbu koordinators Latvijā Jānis Raciņš, Auces novada domes priekšsēdētāja Vija Keršus un vairāki pašvaldības pārstāvji, t.sk., pašvaldības izpilddirkeors Aldis Lerhs un viņa vietnieks Guntis Šēfers, kurš bija tieši iesaistīts šajos darbos, vienmēr aktīvi iesaistoties un palīdzot ar nepieciešamo.  

Jānis Raciņš, uzrunājot klātesošos, teica: “Vācijas Tautas apvienība, kas nākamgad svinēs savas pastāvēšanas 100.gadskārtu, rūpējas par vairāk nekā 800 Brāļu kapiem 46 valstīs. Paralēli apjomīgiem sakopšanas darbiem tiek veikta arī kritušo karavīru meklēšana, pārapbedīšana un tiek veikts darbs ar jaunatni. Latvijā par šāda veida kapsētām rūpējas Bundesvēra karavīri sadarbībā ar citiem karavīriem, pašvaldībām un sabiedrību. Šodien esam pie to karavīru kapiem, kuri savu dzīvību zaudēja pirms 100 gadiem Latvijā. Te ir apglabāti 105 vācu un 156 krievu armijas karavīri, no kuriem lielākā daļa krituši 1915.gadā. Iespējams, nezināmajiem krievu karavīriem ir arī 1.Daugavgrīvas cietokšņa Zemessargu bataljona zemessargi. Sadarbībā ar Auces novada pašvaldību un Zemessardzes karavīriem ir noslēgušies sakopšanas darbi šajā kapsētā Lielaucē. Paldies visiem par darbu!”

Vācijas militārais atašejs Torstens Frīdrihs Frīss, stāstot par to, kad pirmo reizi iegājis Brāļu kapos, atzina, ka tos apmeklējis jau 8 gadu vecumā kopā ar savu vectētiņu, kad arī parādījusies pirmā interese par savas tautas vēsturi, vienlaikus piebilstot, ka ik reiz, kad apmeklē šādas kapavietas, tas atkal un atkal liek aizdomāties par ne vien par Pirmajā un Otrajā pasaules karā kritušajiem, bet arī par mūsdienās kritušajiem karavīriem, kas aizgājuši aizsaulē tagadējos militāri bruņotajos konfliktos.

“Mēs arī šodien nevaram teikt, ka dzīvojam un atrodamies pilnīgi drošā reģionā. Mums apkārt un tuvumā ir  ne tikai draugi… Tāpēc mums ir svarīgi būt kopā pastāvēt par mieru un sadraudzību. Tā ir arī laba iespēja mums visiem kopā atcerēties mūsu vēsturi un kritušos karavīrus. Piedošana caur kapiem un kritušo karavīru piemiņa – tas varētu būt mūsu šīs dienas moto. Ar savu darbu esam šo vietu sakopuši, nu te var atnākt un godam pieminēt kritušos,” svinīgajā uzrunā sacīja Torstens Frīdrihs Frīss.

Kā pastāstīja vēsturnieks, Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš, Latvijā kopumā šādas kapsētas ir vairāk par 200. Šajā Lielauces kapsētā ir apbedīti gan 1915., gan 1919. gadā kritušie karavīri, no tiem arī vācu lidotāji un krievu karavīri. “Brāļu kapi ir atgādinājums, ka mums visiem ir jādomā par mieru, par tā uzturēšanu”, teica Arnis Āboltiņš.

Viens no Bundesvēra karavīriem ceremoniāli nolasīja uzrunu, veltītu kritušo karavīru piemiņai, kas tiek lasīta vienmēr, kad notiek kritušo karavīru piemiņas pasākumi. “Mēs pieminam kritušos karavīrus un tos cilvēkus, kuri zaudējuši dzīvību karadarbības, rezultātā, gūstā un trimdā. Mēs pieminam tos cilvēkus, kuri tika vajāti, nogalināti, jo viņi pieder citai tautībai, citai rasei vai viņu dzīvība tika uzskatīta par nevērtīgu viņu slimības vai invaliditātes dēļ. Mēs pieminam tos cilvēkus, kuri zaudēja dzīvību, jo pretojās tirānijai vai stingri turējās pie savas pārliecības vai ticības. Mēs sērojam par mūsdienu kara un pilsoņu kara upuriem. Mūsu dzīvība ir cerība uz līdzību starp cilvēkiem un tautām, un mēs esam atbildīgi par mieru cilvēku starpā, savās mājās un pasaulē.”

Pirms ziedu nolikšanas pie pieminekļa Auces novada domes priekšsēdētāja Vija Keršus sirsnīgi pateicās visiem, kuri nesavtīgi un ar lielu atbildības sajūtu iesaistījās kapu sakopšanā, apsolot, ka turpmāk no pašvaldības puses tiks veikti sezonāli uzturēšanas darbi. Pēc svinīgās ceremonijas Bundesvēra karavīri un pārējie klātesošie devās uz Lielauces Tautas namu, lai kopīgi atcerētos vēstures mirkļus un baudītu pateicības cienastu.

Jāpiemin, ka pagājušā gadā Bundesvēra karavīru grupa bija ieradusies Auces novadā, lai veiktu šāda veida kapu sakopšanu un karavīru piemiņas krustu atjaunošanu Vītiņos.
 
Gita Šēfere-Šteinberga
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Autores foto

Pirmajā pasaules karā kritušo Brāļu kapu sakopšanas noslēguma pasākums (Foto: Gita Šēfere-Šteinberga)



Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.