Pasākumi
Šodien vārda diena: Alita, Elita, Liesma
< Septembris 2019 >
P O T C Pk S Sv
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
4. maijā klāja baltu galdautu un domāja baltas domas
(10.05.2019.)
4. maijā klāja baltu galdautu un domāja baltas domas
4. maijā klāja baltu galdautu un domāja baltas domas

Arī Aucē 4. maijā svinēja Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu reizē ar Baltā galdauta svētkiem, tā pieminot 1990. gada 4. maiju, kad Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākā padome pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”.

Baltā galdauta svētki ir Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja ierosinātā tradīcija svinēt Latvijas otro dzimšanas dienu, un šos patriotiskos svētkus īpašus Aucē darīja tas, ka pašdarbības kolektīvi no visa novada piedalījās svētkos, tā radot to īpašo kopības sajūtu, kas stiprina novadu un  Latviju. Kādi mēs esam paši, tāds ir mūsu novads, un to, cik strādīgi un talantīgi esam, varēja pārliecināties gandrīz divu stundu garā koncertā, kur piedalījās gan dejotāji un dziedātāji, gan arī amatierteātra aktieri, un katrs no priekšnesumiem bija patiešām īpašs.

Sarīkojuma sākumā Vija Keršus sumināja novada ļaudis, kuri saņēmuši valsts mēroga apbalvojumus. Saskaņā ar Valsts prezidenta 8. aprīļa lēmumu par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā IV šķiras Atzinības krusts piešķirts un par ordeņa virsnieku iecelta Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauksaimniecības fakultātes dekāne, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekle, Dr.agr. Zinta Gaile.

Sumināta tika arī ilggadējā Auces novada Lielauces pagasta izglītības un kultūras darbiniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja Alda Balode, kura saņēmusi Valsts prezidenta piešķirto V šķiras Atzinības krustu, viņa iecelta par ordeņa kavalieri. Savukārt Ilgvaram Rozenbergam tika pasniegts Iekšlietu ministrijas piešķirtā Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku piemiņas zīme.

Mēs nedrīkstam aizmirst, ka tieši 1990. gada 4. maija notikumi, kad Latvijas PSR Augstākās padomes deputāti nobalsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu, ir viens no būtiskākajiem Latvijas vēstures pagrieziena punktiem. Ar Augstākās padomes deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu" atjaunoja Latvijas Satversmi. Vienlaikus šī deklarācija pasludināja 1940. gada 17. jūnija PSRS militāro agresiju par starptautisku noziegumu un atjaunoja Latvijas Republikas suverenitāti. 4. maijs mums ir devis otru elpu, atvēris ne tikai robežas, bet arī acis, sirdis un prātus. Priecāsimies par to, kas mums ir, tā ir brīvība, par ko mums ir jāpriecājas ik dienu, kas jāsvin un jāmāca svinēt nākamajām paaudzēm.

Baltais goda galdauts ir kā pašapziņas un pašlepnuma simbols, lai vēlreiz apzinātos un novērtētu brīvību kā mūsu lielāko tautas bagātību. Uz balti klātajiem galdiem Auces novada Kultūras centrā šoreiz tika liktas pašu novadnieku ceptas medus kūkas. Lai arī visas bija ļoti garšīgas, katra atšķīrās ar savām garšas niansēm, tāpēc žūrijai, kuras sastāvā bija domes priekšsēdētāja Vija Keršus, Vītiņu pagasta pārstāve, ārste Andra Krapauska un pašvaldības Finanšu nodaļas vadītāja Zinaida Riekstiņa, bija īpaši grūts uzdevums, lai noteiktu uzvarētāju. Aicinājumam uz svētkiem ierasties ar savu kūku bija atsaukušies visi tautas nami, Bēnes pensionāru biedrība un kāda ģimene no Auces.  
 
Kamēr svētku dalībnieki mielojās ar kūkām, folkloras kopa “Līgotne” izklaidēja ar jestrām dziesmām, aicinot svētku dalībniekus pievienoties kopīgās dziesmās un dančos.

Ar baltām domām uzklāsim mājās baltu galdautu un rakstīsim uz tā savas dzimtas un savas tautas vēsturi ne tikai maijā, bet arī ikdienā! Dievs, svētī Latviju!

Gita Šēfere-Šteinberga
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Autores foto

Baltā galdauta svētki 04.05.2019. (Foto: Gita Šēfere-Šteinberga, Elza Jarmoļiča)Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.