LV
RU
EN
Pasākumi
Šobrīd nav neviena ieraksta!
Šodien vārda diena: Lida, Lidija
< Janvāris 2021 >
P O T C Pk S Sv
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nesviža

Sadarbības līgums no 17.05.2013.


Nesvižas rajons atrodas Minskas apgabala dienvidrietumos – Baltkrievijā.  Tā centrs - pilsēta Nesviža  (baltkr. Нясві́ж) - atrodas 120 km uz dienvidrietumiem no Minskas.
Rajona teritorija - 863 kvadrātkilometri, lauksaimniecības zeme - 75,5%,  mežu teritorijas - 11%, purvs - 0,6%.
Upes  - Uša, Snovka, Turja, Laņa, Cepra.
Iedzīvotāji  - 19 619 cilvēki, etniskais sastāvs 89% - baltkrievi, 5% - krievi, 4% - poļi, 1%  - ukraiņi, 1%  - citi.  52% iedzīvotāju ir darba spējīgā vecumā, 17,3 % pensionāri, pārējie bērni.

Rūpniecība - 13 lieli uzņēmumi. Lielākās nozares -  cukurrūpniecība, maize un tās izstrādājumu ražošana, augļu un dārzeņu konservēšana, farmācija, “Gazprom”, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana, kokapstrāde, tekstilrūpniecība, poligrāfija, sadzīves pakalpojumu joma.

Lauksaimniecība -  graudkopība, linu, rapša, kartupeļu, cukurbiešu, piena un gaļas liellopu audzēšana.

Nesvižas rajonā ir 14 pirmsskolas vecuma bērnu iestādes, 19 vidējās izglītības skolas, 1 ģimnāzija. Nodarbināti 967 pedagogi.

Nesviža, pirmkārt, ir Nesvižas pils. Šeit notiek neskaitāmi festivāli, tiek uzņemtas vēsturiskas filmas. Pils ir iekļauta UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Pirmo reizi rakstos Nesvižas pils minēta 1446. gadā. Uzplaukuma gados no 1549. - 1616. gadam tajā valdīja Mikalajs Kristofs Radzivils - iesaukts Bārenītis. Kņazs Radzivils bija izslavēts ar domas asumu un enerģiju, viņam patika baudīt dzīvi visos iespējamos veidos, kā arī ievest un izmēģināt dažādus jaunievedumus. Radzivils būvēja dažādas dīķu - ezeru sistēmas, kurās ūdens līmeni mainīja slūžu konstrukcijas. Pilij visriņķī tika izveidoti vairāk kā desmit ezeri, kuros Radzivils izveidoja tādu kā savu spēļu floti un inscenēja jūras kaujas. Pie viņa viesos brauca Polijas karaļgalma augstmaņi, un tad viņi no balkoniem vēroja rūpīgi gatavotās un inscenētās rotaļu jūras kaujas, kā arī baleta iestudējumus, kur daudzas lomas attēlot bija samācīti vietējie zemnieki.

Vēl savā Nesvižas īpašumā Radzivils izveidoja vienu no slavenākajām šķirnes zirgu kolekcijām, kā arī medību suņu audzētavu un modernu medību sistēmu, kurā īpašuma zeme tika sazonēta, lai tajā audzētu dažādus dzīvniekus. Šodien ejam medīt mežacūkas, rīt - uz briežiem! Ne mazāk viņš aizrāvās arī ar dārzniecību un Nesvižā izveidoja  eksotisko koku un ziedu oranžēriju.

Tajā pat laikā Bārenītis ne tikai mīlēja baudīt dzīvi, viņš bija ļoti izglītots cilvēks, kas izveidoja iespaidīgu bibliotēku. Pēc pils piedzīvotajām izlaupīšanām vēlākos gados tās bagātības un bibliotēkas vērtības atrodamas izkaisītas pa visu pasauli un kuplina daudzu slavenu muzeju kolekcijas.

Papildus pils kompleksam ir uzcelts benediktiešu klosteris un baznīca (1590–1596), Rātsnams (XVI gadsimts - viens no vecākajiem valstī) ar restorānu, kas rūpējas par īsti kņazisku maltīti, piedāvājot senās Radzivilu ģimenes receptes -  seno zupu (rupjmaizes cilindriņš, kuram nošķelts galiņš un izgrebtais viducītis pildīts ar sēņu - grūbu-kartupeļu zupu. Garša un izskats izcili labs, un uz cilindriņa vāciņa ar krējumu kaligrāfiski uzvilkts augstmanīgais Radzivilu „R" burts), krāšņā Farnijas baznīca (1584–1593) - pirmā jezuīta baznīca,  Pils tornis (XVI gs.), Slutska  vārti  ( XVI-XVIII gs.), “Tirgus nams” (1721. gads) un Alba parks (XVI gs.) pilsētas dienvidu daļā.

Mūsdienās šis  reģionālais centrs ir krāsains viduslaiku arhitektūras, vienkāršu koka māju un sociālisma pilsētplānošanas  paraugu apvienojums. Parkos var aplūkot pieminekļus, kuri uzstādīti par godu visām personībām, kuras piedalījušās reģiona uzplaukumā.

Ik gadu Nesvižu apmeklē 400 tūkstoši tūristu. Ir izstrādāti 11 tūrisma maršruti, darbojas 3 viesnīcas. Novadpētniecības muzejā pakalpojumus sniedz 150 audiogidi 8 valodās.
 
Sīkāka informācija: www.nesvizh.gov.by
Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.