LV
RU
EN
 
 
Sestdiena, 24. februāris 2:32
Aucē aizvadīti IV Mednieku svētki “Nešauj garām” ( 12. februāris 17:20 ) drukāt
Jau vairākus gadus Auces novadā ir iedibināta tradīcija – februāra vidū Auces novada Kultūras centrā pulcējas mednieki, lai kopā ar savām ģimenēm un draugiem svinētu Mednieku svētkus, kas ir kļuvuši īpaši mednieku klubiem, kuri medī Auces novada teritorijā un ir noslēguši koplīgumu. Šogad 10. februārī Mednieku svētki ar moto “Nešauj garām” tika svinēti jau ceturto reizi, un divas nedēļas pirms sarīkojuma medniekiem bija iespēja nodot savas medību trofejas vērtēšanai profesionālu ekspertu rokās.

Kopā vērtēšanai šogad tika atvestas vairāk nekā 70 trofejas. 30. janvārī visu dienu medību trofejas vērtēja Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs un Latvijas Medību trofeju vērtēšanas galvenais starptautiskais eksperts Jānis Baumanis kopā ar savu ekspertu komandu: Līgu Puriņu, Rimantu Zeltzaķi un Ansi Freimani.

Jānis Baumanis pēc trofeju vērtēšanas atzina, ka redzamu kļūdu no atvestajām trofejām vērtēšanai šogad salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir mazāk, taču norādīja, ka vēl arvien vidējais vecums nomedītajiem staltbriežiem ir 6-7 gadi, turklāt labi bronzas vai sudraba vērtējuma ragi perspektīvā pēc dažiem gadiem varētu būt arī zelts.

Jānis Baumanis: “No 40 vērtētām staltbriežu ragu trofejām šogad 6 novērtētas ar zelta, 15 ar sudraba, 17 – ar bronzas godalgām, kas nebūt nenozīmē, ka visas bronzas trofejas ir nepareizi nomedītas, gluži otrādi – daļa no tām ir tādi staltbrieži, kuri bija jāizņem laukā. Mani šobrīd nedaudz biedē viens konkrēts reģions, kur šogad ir daudz labu trofeju salīdzinoši nelielā teritorijā, jo viennozīmīgi, ka mežā tik daudz ilgstoši vecu labu buļļu nevar būt, tāpēc medniekiem būtu jāpārdomā sava medīšanas kāre. Es gan šobrīd nezinu šī kluba kopīgo buļļu atļauju limitu, bet medīšanas koncepcija noteikti būtu jāizvērtē kolektīva ietvaros. Gribu uzteikt mednieku klubu “Bēne”, kuri ir mācījušies no savām kļūdām, un pēc šobrīd redzamajām trofejām secināms, ka medī apdomīgi, ļaujot jaunajiem perspektīvajiem augt, izņemot neperspektīvos, tas ir pareizais ceļš labu trofeju iegūšanai ilgtermiņā.”

Ar nožēlu Jānis Baumanis atzina, ka šī varētu būt viena no beidzamajām medību trofeju izstādēm novadā, kurā redzamas meža kuiļu ilkņu trofejas, ņemot vērā Āfrikas cūka mēra plašo uzliesmojumu. Meža cūku ilkņu trofejas šoreiz nonākušas Mārča Cielavas (MK “Garaiskalns”), Normunda Freiberga (MK “Ukri”) un Daiņa Grinberga (MK “Garaiskalns”) rokās. Trīs no četrām novērtētas ar bronzas medaļām, viena – sudraba, Dainim Grinbergam izdevies nomedīt meža cūkas ar ilkņiem gan sudraba, gan bronzas medaļu vērtībā, kas novērtētas ar 116,23 un 114,53 CIC punktiem. Zemgales pusē aļņu populācija nav izplatīta, līdz ar to šogad aļņu ragu starp vērtējamām trofejām nebija.

Arī šogad vislielākais skaits medību trofeju vērtēšanai tika nodoti tieši staltbriežu ragi, kopā 40, kas bija par 12 trofejām vairāk nekā iepriekšējā gadā. No tām 6 trofejas ieguva zelta medaļas, 15 novērtētas ar sudraba godalgām, savukārt 17 saņēma bronzas medaļas. Visraženākos staltbrieža ragus bija izdevies nomedīt Kasparam Masjulim (MK “Ukri”), tiem piešķirti 221,08 CIC punkti, trīs zelta staltbrieža ragus izdevies nomedīt Vadimam Muhinam, iegūstot 218,55, 216,44, 215,38 CIC punktus (MK “Zebrene”), tāpat Jāņa Krūmiņa (LLU MK) un Jāņa Aļļa (MK “Zebrene”) staltbrieža ragi ieguva zelta medaļas (213,70 un 213,59 CIC punkti), savukārt Jānis Allis var lepoties ar vēl 3 staltbrieža ragu trofejām, no kurām divas novērtētas ar sudraba medaļām (206,47 un 191,28 CIC punkti), arī atrastajai trofejai piešķirts sudraba vērtējums, viena trofeja novērtēta ar bronzas medaļu. Pēc medaļu izdalīšanas Medību trofeju vērtēšanas galvenais starptautiskais eksperts Jānis Baumanis atbildēja uz mednieku interesējošiem jautājumiem.

No vairākām vilku galvaskausu trofejām divas vilka trofejas ieguvušas zelta godalgas, ar ko var lepoties Arvīds Spriņģis (Krimūnu MK, 42,49 CIC punkti) un Armands Jankevics (MK “Naudīte”, 42,04 CIC punkti), turklāt Arvīda Spriņģa nomedītajam vilkam arī āda novērtēta ar zelta medaļu.

Šogad vērtēšanai tika nodotas arī 6 bebru galvaskausu trofejas, no kurām divas novērtētas ar zelta medaļām, īpašnieki: Mārcis Cielava (MK “Garaiskalns”, 26,30 CIC punkti) un Āris Bekkers (MK “Lielauce”, 26,11 CIC punkti), pārējos bebrus nomedījis Jānis Vilks, no tiem vienam piešķirta bronzas medaļa (25,08 CIC punktiem). 

Savukārt stirnu āžu trofeju kolekcija šogad izcila izdevusies konkrēti vienam medniekam - Jānim Allim, divas stirnu āžu ragu trofejas novērtētas ar zelta (142,40 un 131,65 CIC punkti), divas ar sudraba (116,35 un 116,10 CIC punkti) un divas ar bronzas medaļām (109,90 un 185,90 CIC punkti). Pēc medaļu saņemšanas Jānis Allis īpaši pateicās savai sievai Ingai Allei, kura saprotoši izturas pret vīra lielo aizraušanos ar medībām, turklāt arī Inga Alle var lepoties ar labi novērtētu medību trofeju, viņas īpašumā nu ir staltbrieža ragu trofeja sudraba medaļas vērtībā, kam piešķirti 192,42 CIC punkti. Trešā sudraba medaļa tika piešķirta Leonarda Līpiņa (LLU MK) nomedītajai stirnāža ragu trofejai, kas novērtēta ar 128,08 CIC punktiem. Tāpat arī Dzintars Taukulis (MK “Ukri”) var lepoties ar stirnu āžu ragu trofeju kolekcijas papildinājumu, trīs trofejas, kas novērtētas ar bronzas medaļām, iegūstot 109,68, 108,58 un 107, 35 CIC punktus, nu rotās mednieka mājokļa sienas. Tā kā sieviešu vidū medības kā vaļasprieks nav ļoti populārs, jāpiemin vēl kāda daiļā dzimuma pārstāve, kurai izdevies savā īpašumā iegūt trofeju – Karīna Kravcova (MK “Biksti”) nomedījusi stirnu āzi, kam ragi novērtēti ar 105,35 CIC punktiem, iegūstot bronzas medaļu.

LLU mednieku kolektīva vadītājs un 13 medību klubu noslēgtā koplīguma pilnvarotā persona Juris Buškevics atzina: “Šī gada pasākuma dalībnieku skaits pierāda to, ka šī tradīcija ir patiešām laba un atzinīgi vērtējama. Paldies jāteic idejas autoram - bijušajam novada domes priekšsēdētājam Gintam Kaminskim un pašvaldības izpilddirektora vietniekam Guntim Šēferam par ieguldīto darbu, lai mūs visus tik lielā skaitā sasauktu kopā! Medīt atbildīgi ir jāmācās, tieši tāpēc mēs esam apvienojušies, lai mežā ietu ar vienādiem principiem, ko mēs varam redzēt arī trofeju izstādē. Es droši varu teikt, ka tik daudz trofeju ar labiem vērtējumiem līdz šim nav bijis, tāpēc apsveicu jūs visus ar to un novēlu tā arī turpināt!”

Atgādināšu, ka izstādēs eksponēto trofeju rādītāji tiek apkopoti speciālos izstāžu katalogos, tādā veidā dodot iespēju analizēt informāciju par medījamo dzīvnieku populāciju. Ilgākā laika posmā uzkrātā informācija par trofeju kvalitāti ļauj izstrādāt zinātniski pamatotus medījamo dzīvnieku populāciju veidošanas modeļus.

Mednieku svētku laikā varēja apskatīt ne tikai medību trofejas, bet arī Ingas Alles fotogrāfijas īpašā stendā, kas tapušas dažādu medību laikā. Paldies Ingai par ieguldīto darbu un enerģiju, fotoizstāde lieliski parādīja medību procesa dažādību, kas, iemūžināts fotogrāfijās, iegūst īpašu noskaņu.

Medību svētkos ar īpašiem muzikāliem sveicieniem šogad uzstājās folkloras kopa “Līgotne” (vadītāja: Ināra Rumba), atraktīvo priekšnesumu laikā varēja pārliecināties, ka mednieki ir ne tikai aši skrējēji pa mežu, bet ari veikli dejotāji! Teatrālu priekšnesumu šogad bija sagatavojis amatierteātris “Bēne” (vadītājs: Andris Kļava), liekot klātesošajiem pasmaidīt par pārpratumiem, kas var rasties policistu ikdienas darbā.

Kopumā šogad Mednieku svētkos piedalījās vairāk nekā trīs simti dalībnieku, kas ir vislielākais apmeklētāju skaits četru gadu laikā. Paldies visiem, kuri iesaistījās svētku organizēšanā, nežēlojot ne laiku, ne spēkus, lai svētki izdotos tieši tādi, kādi tie bija.

Arī šogad vēlam, lai visos mednieku kolektīvos valda apdomīgs azarts, neaizmirstot jauno mednieku izglītošanu un medību tradīciju kā kultūrvēsturiska mantojuma popularizēšanu! Uz tikšanos nākamgad! Ne spalviņas!
              
Fotoieskats.
Gita Šēfere-Šteinberga
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Autores foto
 
1189 meklētājs
 
 
Šodien vārda diena:
Diāna, Dina, Dins
Šodien
P O T C Pk S Sv
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
< Februāris >
< 2018 >

Auce

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
Auces novada karte
Auces novada karte