LV
RU
EN
 
 
Sestdiena, 25. marts 3:53
Vecākiem
Drukāt
Kā palīdzēt bērnam izvēlēties hobiju?
Foto: Ilmārs Znotiņš
Foto: Ilmārs Znotiņš
Rudens ir īstais laiks, kad mazais var iepazīt citas nodarbes un atrast hobiju, kam veltīt vairāk uzmanības un enerģijas. Tas ir it īpaši svarīgi mazajiem, kas neapmeklē bērnudārzu – dažādās nodarbēs un pulciņos viņi mācās socializēties ar citiem bērniem. Mazo ekspertu skola (www.mazoekspertuskola.lv) un bērnudārza CreaKids filiāles vadītāja Solveiga Vaivode-Kļaviņa sniedz noderīgus padomus, kas jāņem vērā, piedāvājot bērnam jaunas sporta, mākslas vai citas aktivitātes.
 
8 ieteikumi, palīdzot bērnam izvēlēties hobiju:
 
 • Sāciet laikus. Ir pulciņi, kurus kopīgi varat apmeklēt tad, kad bērns ir jau divus, trīs mēnešus vecs. Vēro, vai mazo aizrauj nodarbības, un, ja tā nav, atliec pulciņa apmeklēšanu uz vēlāku laiku.
 
 • Apmeklējiet iepazīšanās nodarbības. Daudzās skolās un pulciņos pirmā stunda ir bez maksas. Izmanto to kā iespēju pārbaudīt, vai tavu bērnu nodarbības interesē.
 
 • Neaizmirsti par fiziskajām aktivitātēm. Speciālisti ir vienisprātis, ka labākā fiziskā nodarbe pirmsskolas vecuma mazajiem ir peldēšana. Tā patiks gan pāris mēnešu vecuma līdz pat sešus gadus un vecākiem bērniem. Peldēšana palīdz vienmērīgai muskulatūras attīstībai, stiprina imunitāti, kā arī sniedz zināšanas par to, kā uzvesties ūdenī.
 
 • Ņem vērā bērna vēlmes. Hobija izvēlē svarīgākais ir bērna vēlmes. Protams, tādās situācijās kā ģimenes pārcelšanās uz ārvalstīm bērnam nāktu par labu valodu apgūšana. Citos gadījumos piespiešana nodarboties ar hobiju, kas ir pašu nepiepildītais sapnis, ir viena no lielākajām vecāku kļūdām.
 
 • Atvēli laiku rotaļām. Zinātnisko pētījumu rezultāti liecina, ka emocionālā inteliģence, kas attīstās rotaļājoties un sazinoties ar citiem bērniem, ir daudz vērtīgāka nekā jebkāda smalka prasme, kas iegūta nodarbībās. Ja ir jāizvēlas – pulciņa vietā noteikti dod priekšroku rotaļām.
 
 • Atceries – talanti vēlas izmēģināt dažādas nodarbības. Nelolo veltas ilūzijas, ka jau pirmsskolas vecuma bērnā saskatīsi neslīpētu talantu – ģēniju. Atceries, ka talantīgie vēlas izmēģināt teju visu, tādēļ bērnam vajadzētu ļaut izvēlēties pēc iespējas vairāk nodarbību.
 
 • Māci pacietību un centību. Hobiji attīsta mērķtiecību. Ar vecāku bērnu vari vienoties – ja viņš izvēlas apmeklēt noteiktas nodarbības vai pulciņu, tas jādara visa gada garumā un nedrīkst padoties pusceļā. Protams, vienmēr seko līdzi bērna pašsajūtai. Ja redzi, ka mazais nav apmierināts ar izvēli, nevajadzētu piespiest apmeklēt nodarbības.
 
 • Pavadi laiku ar bērnu – tā ir lielākā vērtība! Nav vienas receptes, kā atrast bērnam īsto hobiju. Spēlējies, sarunājies, pavadi ar mazo vairāk laika – tas ir vērtīgākais, ko vari mazajam sniegt! Atvērtas acis un ausis ļaus bērnu iepazīt labāk. Meklē internetā bezmaksas idejas, kā pavadīt laiku kopā ar bērnu, piemēram, vietnē www.mazoekspertuskola.lv.
Foto: Ilmārs Znotiņš
Foto: Ilmārs Znotiņš

Sociālās kustības Babyroom pārstāve un divu bērnu māmiņa Linda Pavļuta norāda, ka viņas bērni paši izrādījuši interesi par hobijiem. Lindas dēls atklājis aizraujošu nodarbi – lidmodeļu konstruēšanu.

Vecvecākiem bieži vien ir labi priekšlikumi, un viņi ir atvērti dažādām aktivitātēm. Mums paveicies, ka viena no vecmāmiņām ir inženiere! Dēls uz nodarbībām iet kopā ar viņu. Edvardam interese par lidmodeļiem radās, skatoties LTV raidījumu “Dardarija”, kur kāds bērns stāstīja par šo nodarbi. Jaunā aizraušanās ceļ bērna pašapziņu – acis mirdz no lepnuma un gandarījuma par paveikto,” saka L. Pavļuta. “Ceļā uz savu hobiju un “sirdslietu” ieguvēji ir arī vecāki. Esmu sajūsmā, ka varu atkal spēlēt klavieres – bērns dzied korī un mājās izmēģina dziesmas, kam nepieciešams pavadījums.”

Ņem vērā – dažkārt paiet vairāki gadi, līdz mazais atrod kādu interesi, kas patiesi aizrauj. Profesionāļu uzraudzība atbilstošā vecumā var palīdzēt bērnam gan stiprināt, gan attīstīt dažādas prasmes, svarīgākais uzdevums vecākiem – laicīgi sadzirdēt vēlmes.

Vairāk uzdevumu bērnu autonomai attīstībai meklē www.mazoekspertuskola.lv!

Par Mazo ekspertu skolu
Mazo ekspertu skola www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus. Interneta platforma tika atklāta 2014. gada maijā. Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar 2-6 gadus veciem bērniem.
 
Papildu informācija
Madara Zvejniece
DANONE Sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā
+371 67201460, +371 29321339

Ievietots: 20.10.2015.
Vai tavs bērns zina, ka āboli neaug tirgū? 8 vienkārši padomi, lai bērns izprot dabu
Foto: Ilmārs Znotiņš
Mazo ekspertu skola (www.mazoekspertuskola.lv) atgādina vecākiem, kā bērnu mācīt attiekties pret dabu. Viens no veidiem – kopīgi sarīkot ballīti dabā vai izdomāt videi draudzīgas spēles. Ko vēl var darīt, lai tavs mazais kļūst par īstu un atbildīgu dabas draugu?
 
Mazo ekspertu skola uzdod 8 vienkāršus jautājumus, kas palīdzēs noteikt, vai pietiekami daudz laika velti bērna izglītošanai par dabu. Iespējams, ka kāds no punktiem liks tev aizdomāties par veselīgāku un videi draudzīgāku dzīvesveidu.
  
1. Kā atšķiras kolrābis no kabača? Kā smaržo tomāti ķekaros un burkāni? Rudenī izvēlies tepat Latvijā audzētās ogas un augļus. Dodieties kopā uz tuvējo tirgu un izvēlieties tādus dārzeņus, ko vēl neesat smaržojuši un ēduši. Uz palodzes vai dārzā ar bērnu iekopiet savu dārziņu – audzējiet dilles, lociņus, baziliku, piparmētras vai citus aromātiskos un veselīgos garšaugus.

2. Kur atrodas tuvākais kadiķis vai lazda? Lai pastaigas dabas takās kļūst par jauku ģimenes rituālu brīvdienās! Pievērs mazā uzmanību kokiem, augiem, putniem, kukaiņiem un dabas parādībām (miglai, varavīksnei, salnai, rasai).

3. Vai ar bērnu ik dienu pavadi svaigā gaisā vismaz vienu stundu? Mudini bērnu izkustēties brīvā dabā. Laiks, dodoties no autostāvvietas līdz mājām, nav pietiekams, lai bērns saņemtu gana daudz svaiga gaisa. Aicini bērnu braukt ar riteni, skrejriteni vai pastaigāties. Paskaidro, kādēļ kustēšanās svaigā gaisā stiprina imunitāti.

4. Kur lai liek izlietoto sulas paku un saplēsto kaleidoskopu? Iesaisti bērnu atkritumu šķirošanas procesā. Izdomā spēli vai stāstu, kādēļ papīrs, plastmasa un stikls jāmet atsevišķās gružkastēs.

5. Ko var pagatavot no saldējuma kociņiem un take-away kafijas krūzes? Rosini radošo domāšanu. Jogurta trauciņi, tukšās piena pakas, kartona kastes un citi izmantotie iepakojumi var kļūt par aizraujošu prāta spēli – ko no šīm lietām iespējams pagatavot un kā tās var pārveidot, lai radītu ko jaunu?

6. Kur dabūt rotaļlietas un krāsas par velti? Parādi, cik viegli ir pagatavot cilvēciņu no kastaņiem, kokiem, ziediem vai akmentiņiem. Starp citu, oļi var būt pamats mākslas darbam: http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/230. Savukārt augi var kļūt par krāsu paleti: http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/232

7. Cik litri ūdens mēnesī aiztek, pucējot zobus?
Stāsti un rādi bērnam labāko piemēru resursu taupīšanai. Piemēram, tīrot zobus, aizgriez krānu. Vienmēr izslēdz gaismu, ja telpā neatrodas cilvēki. Izskaitļo, cik daudz rotaļlietu varētu iegādāties, ja kopīgi taupītu dabas resursus, par kuriem ik mēnesi ģimene saņem rēķinus. Māci, ka iespējams papīra lapu apzīmēt no abām pusēm un dāvanu iesaiņojumu atlikumus – izmantot košām aplikācijām.

8. Vai māki sarīkot eko ballīti? Kamēr laikapstākļi ļauj, rīko bērnu ballīti svaigā gaisā. Plastmasas šķīvju un glāzīšu vietā izvēlies tradicionālos šķīvjus (arī ēdiens tā garšo daudz labāk!), pirkto dekorāciju vietā kopā ar bērnu pašu spēkiem pagatavojiet dārza rotājumus, virtenes kokiem vai galda dekorus no ekoloģiskiem, dabai draudzīgiem materiāliem.
 
"Reiz dzirdēju jauku domu, ka mēs visi dabā un mežā esam ciemiņi. Un tur ir jāuzvedas kā ciemos – nedrīkst neko plēst, sist, mest zemē. Pastaigājoties piemājas mežā, bieži vien kopā ar bērniem vācam atkritumus. Tā viņi mācās, ka jārūpējas par apkārtni, pat ja paši to nav piesārņojuši. Mēs taču savācam aiz mazākajiem brāļiem un māsām, ja viņi to vēl nav iemācījušies!” saka Laura Bluša, sociālās kustības Babyroom.lv pārstāve. “Mežā jutīsies pasargāts, ja par to pats būsi parūpējies. Mazie ar prieku atdod izmantotos iepakojumus atpakaļ zemniekiem, kas piegādā mūsu ģimenei lauku labumus cerībā, ka pudeles un kastītes varēs izmantot atkārtoti."
 
“Mums ir paveicies, ka gan skolā, gan dārziņā audzinātājas stāsta par vidi un to, cik svarīgi būt dabā. Vislielākais prieks – audzinātājas izrādījušas iniciatīvu veidot “baskāju takas” dārziņa teritorijā. Bērni ar basām kājām iepazīs dažādas virsmas un norūdīsies. Materiālus šīm takām gādās vecāki un bērni. Saskaņa ar dabu manai ģimenei veidojas laukos, kur iekopjam savu dārziņu. Bērni palīdz darbos, lasa ogas, ar prieku stāda un ravē. Pārgājienos mežā apspriežam un smaržojam augus, taustām koka mizas, akmeņus un sūnas,” stāsta Santa Bindemane, stiliste un Mazo ekspertu skolas māmiņa.
 
Lai dabai draudzīgs un skaists zelta rudens!
 
 
Par brīvu! Spēles un idejas:
Rotaļlietas no dabas materiāliem http://www.mazoekspertuskola.lv/cards/view/199
 
Par Mazo ekspertu skolu
Mazo ekspertu skola
www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus. Interneta platforma tika atklāta 2014. gada maijā. Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar 2-6 gadus veciem bērniem.
 
 
Papildu informācija
Madara Zvejniece
DANONE Sabiedrisko attiecību konsultante Baltijas valstīs
+371 67201460, +371 29321339
 
Ievietots: 28.09.2015.
Kamdēļ neļaut bērnam mašīnā spēlēties ar koka rotaļlietām? Pamatnosacījumi vecākiem, pārvietojoties ar bērnu uz ceļa
Vasaras noslēgumā un līdz mācību gada sākumu satiksme kļūst intensīvāka. Mazo ekspertu skola (www.mazoekspertuskola.lv) sadarbībā ar DBS Autoskolu (DBS) atgādina vecākiem pamatnosacījumus, pārvietojoties ar bērnu uz ceļa ar kājām, automašīnu vai velosipēdu.

“Ar bērniem esam izrunājuši brauktuves, trotuāra un riteņbraucēju ceļa drošības jautājumus. Tumšā laikā, pārvietojoties ar riteni, vienmēr ieslēdzam velosipēda lukturīšus un izmantojam zvaniņu citu braucēju un gājēju brīdināšanai. Šķērsojot gājēju pārejas, nokāpjam no riteņiem un stumjam tos pāri,” pieredzē dalās Laura Bluša, sociālās kustības Babyroom pārstāve, trīs bērnu māmiņa. “Vecākajam dēlam Krišjānim ir jau septiņi gadi. Viņš brauc gan ar riteni, gan skrituļslidām. Vienmēr velk ķiveri un lieto ceļu, delnu un elkoņu sargus. Savukārt 1,8 gadus vecais dēls Toms brauc pagaidām tikai ar skrejriteni mūsu mājas pagalmā.”

Kājāmgājējiem 
 • Stāsti bērnam par ceļu satiksmes noteikumiem. Iepazīstini ar luksofora krāsām, gājēju pāreju u.c. svarīgiem faktoriem. Iemāci mazajam, pie kuras krāsas drīkst šķērsot ielu, kā arī – kurā vietā drīkst pāriet ceļam. Norādi, ka būtiski ir atstarotāji uz apģērba vai mugursomas.
 • Rādi piemēru! Atceries, ka bērns mācās vecāku paradumus. Nepārkāp noteikumus viņa klātbūtnē. Tāpat arī nemēģini pārskriet pāri ielai tuvu braucošai mašīnai. Bērns līdzīgā gadījumā var neaprēķināt pareizu attālumu līdz transportlīdzeklim un pakļūt zem tā.
 • Pastāsti bērnam, ka jāizvairās no spēlēšanās tuvu ceļam. Māci, ka rotaļlietas nav tik svarīgas kā dzīvība! Nav vērts skriet pakaļ bumbai skrituļdēlim uz ceļa, iepriekš nepārliecinoties par drošību. Ja kāda rotaļlieta gadījusies uz ceļa, labāk palūgt pieaugušo to paņemt.

Pārvietojoties ar automašīnu
 • Bērnu automašīnā pārvieto vienīgi speciālā autokrēsliņā, kas atbilst bērna augumam un svaram. Nostiprini to pareizi – ar drošības jostu.
 • Novērs bērna “dauzīšanos” mašīnā! Piedāvā kādu uzdevumu, piemēram, emociju kartītes http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/200
 • Brauciena laikā atļauj turēt rokās mantiņas, ar kurām nevar savainoties. Nedod koka klucīšus vai plastmasas rotaļlietas ar asiem stūriem vai malām.
 • Ēdienus un dzērienus dod tikai apstājoties. Ja bērns lūdz padzerties vai kaut ko apēst, obligāti apstājies.

Izbraucienā ar riteni vai skrituļdēli
 • Sagatavo inventāru. Obligāta prasība ir ķivere, braucot ar skrituļdēli vai skrituļslidām – arī elkoņu, plaukstu un ceļu sargi.
 • Pārvietojoties ar skrituļdēli vai skrituļslidām, svarīgs ir gluds asfalts. Iespējams, laba doma ir ļaut bērnam apgūt skrituļošanas vai skeitošanas prasmes profesionāla skolotāja vadībā.
 • Raugies, lai velosipēds ir aprīkots ar nepieciešamajiem signāliem un gaismām. Velosipēda priekšā jābūt baltas gaismas lampiņai, aizmugurē – sarkanai.
 • Pārdomā maršruta izvēli un paturi mazo redzes lokā. Nebrauc ar mazo garus un sarežģītus posmus pa lielceļa nomali vai autoceļiem ar lielu satiksmes intensitāti.
 • Vienmēr ņem līdzi ūdeni. Atūdeņošanās it sevišķi bīstama ir karstās un saulainās dienās.
 • Atceries! Bērnam no 7 gadu vecuma atļauts braukt ar velosipēdu pa ietvēm un velosipēda ceļiem, brauktuvi vai ceļmalu tikai kopā ar pilngadīgas personu. 7-10 gadu vecumā var mācīties braukt pagalmā, parkā, stadionā vai uz ielas pieaugušo klātbūtnē. Tikai no 10 gadu vecuma var kļūt par pilntiesīgu velosipēda vadītāju, ja sekmīgi nokārtots vadītāja eksāmens.

Par Mazo ekspertu skolu
Mazo ekspertu skola www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus. Interneta platforma tika atklāta 2014. gada maijā. Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar 2-6 gadus veciem bērniem.


Papildu informācija
Evita Bille
DANONE Sabiedrisko attiecību konsultante Baltijas valstīs
+371 67201460, +371 29448051

 
Ievietots: 24.08.2015.
Vecākiem...Stipri kauli un imunitāte! Uzzini svarīgāko par D vitamīnu
Vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju trūkst D vitamīna (http://kauluveseliba.lv/index.php?page=d-vitamina-petijumu-dati). Īpaši būtiski tas ir bērniem – D vitamīns nodrošina veselu kaulu attīstību un kalcija uzsūkšanos organismā. Tas palīdz spēcināt imunitāti, kavē diabēta, asinsvadu slimību un ļaundabīgu audzēju attīstību. Nereti vecāki domā, ka bērns iegūs D vitamīnu līdz ar saules atgriešanos pavasarī. Tomēr šis pieņēmums ir maldīgs. Uztura speciāliste Ksenija Andrijanova un pediatre Anna Birka kopā ar Mazo ekspertu skolu (www.mazoekspertuskola.lv) piedāvā noderīgus ieteikumus un vienkāršas receptes bērna ēdienkartes bagātināšanai. 
 
“Bērna normālas veselības attīstībai diennaktī nepieciešami minimāli 5µg vai optimāli 10-15µg D vitamīna (400-600 darbības vienības), kas ir līdzvērtīgs, piemēram, 110-160g laša. Līdz divu gadu vecumam bērnam tiek dots D vitamīns pilienos Lai arī pēc tam D vitamīns vairs netiek lietots, jāuzsver – ir būtiski uzņemt D vitamīnu visu mūžu,” norāda A. Birka.

Kā norāda pediatre, galvenais D vitamīna avots ir saules stari. “Mūsu platuma grādos ir maz saules pat vasarā, tā jāizmanto pēc iespējas lietderīgāk. Protams, nav vēlams atrasties saulē par ilgu un pārsauļoties. Tomēr jāzina, ka pretiedeguma krēmi samazina D vitamīna sintēzi par apmēram 90-95%. D vitamīns, kas radies saules ietekmē, asinīs uzturas divas reizes ilgāk par to, kas uzņemts ar uzturu.”

Pēc pastaigas svaigā gaisā bērnu var palutināt ar ko veselīgu un gardu. Piedāvājam vairākas receptes, kas satur vitamīnu D un ir salīdzinoši viegli pagatavojamas.

D vitamīna “zelta fonds”. Liec folijā 150g laša un cep cepeškrāsnī kopā ar dārzeņiem, vēlāk to dāsni apberot ar pirmajiem pavasara zaļumiem.
Putra ar paipalu olām. Ņem auzu pārslas, uzvāri spēcinošu putru un iejauc tajā pāris paipalu olas (var lietot svaigas).
Pildīti tomātiņi. Sajauc vārītas olas dzeltenumu ar konservētu tunci. Tad masu pildi tomātiņos. Izvēlies dažādu krāsu tomātiņus – bērniem patiks!
Siera salāti. Siers un olu dzeltenumi ir labi D vitamīna avoti. Kā saistvielu pievieno salātu kefīru (nevis majonēzi) – būs gan veselīgi, gan bērnam garšos.
Delikatese. Arī ikri ir labs D vitamīna avots. Produkts ir specifisks, taču retu reizi to var iekļaut bērna ēdienkartē. Paņemiet graudu maizi, nogrieziet nost garoziņu un izgrieziet to interesantā formā (piemēram, sirsniņas, mākonīša vai saulītes formā). Virsū uzliec nedaudz sviesta un ikru, izrotā to ar zaļumiem. Arī sviests ir D vitamīna avots, taču ar tā daudzumu pārspīlēt nevajadzētu.
Jogurta salāti. Pagatavo spilgtus un krāsainus jogurta salātus, pievienojot jogurtam, kas satur D vitamīnu un kalciju, piemēram, Danonki, svaigus augļus un ogas.
Svaigais našķis. Ātri, ērti un vienkārši pagatavojams našķis – sablendēts biezpiens ar kādu augli, piemēram, banānu, zemenēm, avenēm vai citiem augļiem.
Karstais dzēriens. Uzsildi pienu, līdz tas karsts, iejauc tajā saputotu olas dzeltenumu ar cukuru un pievieno kakao (pēc garšas).

Par Mazo ekspertu skolu
Mazo ekspertu skola
www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus. Interneta platforma tika atklāta 2014. gada maijā. Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar 2-6 gadus veciem bērniem.

Ievietots: 25.05.2015.
Sargājiet bērnus no veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulām
Lai pasargātu bērnus no nelaimes gadījumiem, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) visā pasaulē no 16. līdz 23. martam aicina pievērst īpašu uzmanību veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulu drošai uzglabāšanai. Arī Latvijā ir fiksēti gadījumi, kad iedzīvotāji saindējušies ar šiem veļas mazgāšanas līdzekļiem. Tāpēc Veselības inspekcija sadarbībā ar Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu aicina sargāt bērnus no piekļuves veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulām.

Šķidro veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulas satur koncentrētu mazgāšanas līdzekļa daudzumu, kas ir paredzēts vienai lietošanas reizei. Šo produktu kā ērtu veļas mazgāšanas līdzekli izmanto miljoniem patērētāju visā pasaulē, un arī Latvijas tirdzniecības vietās ir pieejami šie veļas mazgāšanas līdzekļi. Tomēr, lietojot šo mazgāšanas līdzekli, jāņem vērā, ka veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulas ir mazas, patīkamas taustei un bieži vien krāsainas. Produkta vizuālais izskats padara to pievilcīgu bērniem, it sevišķi maziem bērniem, kuri labprāt rotaļājas ar kapsulām vai ieliek tās mutē. Veļas mazgāšanas līdzekļu kapsula var viegli pārplīst bērna plaukstā, it sevišķi, ja plauksta ir slapja. Tā var ļoti ātri, desmit sekunžu laikā, pārplīst un izšķīst bērna mutē, kas savukārt var izraisīt smagas un neatgriezeniskas traumas.

Viens no iemesliem, kādēļ bērni var saindēties ar veļas mazgāšanas līdzekļiem, ir bērnu vecāku vai pieskatītāju neuzmanība. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Olafs Volrāts, kurš praksē daudzkārt ir saskāries ar līdzīgiem gadījumiem, brīdina: „Barības vada ķīmiskie apdegumi ir smaga sadzīves trauma, ko biežāk iegūst bērni vecumā no 1 līdz 3 gadiem. Traumas rezultātā nereti mainās bērna turpmākās dzīves kvalitāte. Jāatzīmē, ka galvenokārt ķīmiskos apdegumus bērni gūst mājās. Tas nozīmē, ka vēl joprojām bērniem mājās netiek nodrošināta droša vide, t.i., bīstamas ķīmiskas vielas tiek turētas bērniem viegli pieejamās vietās.” Līdz ar to ir īpaši svarīgi uzglabāt bīstamus produktus, tostarp veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulas, bērniem nepieejamās vietās.

Lai nepieļautu bērnu piekļuvi pie mazgāšanas līdzekļa, ievērojiet drošas uzglabāšanas ieteikumus – uzglabājiet šos produktus augstu plauktos, bērniem nepieejamā un neredzamā vietā. Ja kapsulas tiek uzglabātas zemākos, bērniem sasniedzamos skapīšos vai plauktiņos, tos nepieciešams nostiprināt ar slēdzenēm, ko bērni nevarēs atvērt. Kapsulas ir jāuzglabā oriģinālajos iepakojumos un izmantošanas starplaikos iepakojumiem jābūt pilnībā aizvērtiem.

Lai neizraisītu lieku bērnu interesi par veļas mazgāšanas kapsulām, neizmantojiet kapsulas laikā, kad tie atrodas jūsu tuvumā, un neļaujiet bērniem spēlēties ar tām. Nekad nepārduriet, nepārplēsiet vai negrieziet veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulu aizsargplēvi un pēc katras veļas mazgāšanas kapsulu izmantošanas reizes rūpīgi aizveriet iepakojuma vāku, kā arī uzmanīgi lasiet marķējuma informāciju uz līdzekļa iepakojuma.

Papildus informācija. OECD ir sagatavojusi infografiku ar noderīgiem ieteikumiem par veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulu drošu uzglabāšanu, izmantošanu, kā arī par simptomiem un rīcību gadījumos, ja bērns norijis kapsulu vai tā nonākusi saskarsmē ar ādu vai acīm.

Informāciju sagatavoja: Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Gusarova, tālrunis: 67819677, 28342858

 
Šodien vārda diena:
Marita, Māra, Mārīte
Šodien
P O T C Pk S Sv
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
< Marts >
< 2017 >

Auce

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens: